کد خبر: ۱۴
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۴
عبدالحسن مقتدایی، استاندار خوزستان، برای مرمت و احیای کوشک تاریخی حمیدیه دستوری ویژه صادر کرده است.
کوشک خشتی حمیدیه وارد فاز دوم مرمت و احیا می‌شود» این خبر را مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان در حالی داد که عبدالحسن مقتدایی، استاندار خوزستان، برای مرمت و احیای کوشک تاریخی حمیدیه دستوری ویژه صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ـ منطقه خوزستان ـ این دستور پس از آن صادر شد که مقتدایی از عمارت‌های کوشک حمیدیه دیدن و نماز عید فطر را با مردم شهرستان حمیدیه در این مجموعه تاریخی و فرهنگی اقامه کرد.

کوشک حمیدیه که یکی از فرزندان شیخ خزعل آن را بنا نهاده محل حکمرانی شهر حمیدیه در شمال غرب اهواز بوده و یکی از نمونه‌های کم‌نظیر کاخ‌های دوره قاجاریه در خوزستان محسوب می‌شود. این مجموعه تاریخی شش هکتاری که چهار عمارت تاریخی را در خود جای داده دهم مهر 1380 با شماره 3980 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید اما بعدها مورد تعرض و بهره‌برداری‌های شرکت‌های عمرانی قرار گرفت. در نهایت پس از پیگیری‌های حقوقی و مذاکرات اداره میراث‌ فرهنگی خوزستان با سازمان آب و منطقه‌ای این استان مالکیت کوشک حمیدیه به ‌صورت رایگان و به‌ مدت سه سال به اداره میراث‌ فرهنگی داده شد.

به گفته افشین حیدری، مدیر کل میراث خوزستان، کوشک حمیدیه پس از مرمت بر اساس قوانین مرمت و احیا با طرح مصوب به موزه مردم‌شناسی تبدیل خواهد شد.

حیدری تاکید کرد: کوشک حمیدیه متعلق به مردم حمیدیه و مردم خوزستان است و باید این بنای ارزشمند که یکی از نفایس معماری استان است احیاء شود. در این زمینه از همه ظرفیت‌های قانونی موجود استفاده خواهیم کرد.

او ادامه داد: با دستور ویژه استاندار محترم خوزستان فاز دوم پروژه مرمت و احیای کوشک حمیدیه در هفته پیش رو آغاز می‌شود.

فاز اول مرمت مجموعه تاریخی كوشك حمیدیه خرداد ماه سال جاری با برداشتن نخاله‌های موجود در این بنا و خواناسازی ورودی و زیرزمین آن آغاز شده بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: