کد خبر: ۴۸
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۴:۱۰
اصولا حاشیه شهرها همراه با معضلات مختلفی ازجمله ساخت و سازهای غیرمجاز، بهداشت و مسائل مختلف حقوقی و قضایی است.

شهردار اهواز طی هفته گذشته همراه با دادستان و فرمانده ارشد سپاه در استان دیدارهای متعددی از مناطق حاشیه ای شهر اهواز داشته که نشان از عزم جدی او برای رفع مشکلات دیرپای این مناطق دارد.

سید خلف موسوی شهردار اهواز در حاشیه دیدار از مناطق حاشیه اهواز گفت: طی دیداری که به همراه دادستان از مناطق حاشیه شهر داشتیم درباره راه های حل مسائل حقوقی این مناطق تبادل نظر کردیم.

عزم جدی سید خلف برای رفع مشکلات حاشیه

سید خلف موسوی در این باره به خبرنگار ما گفت: اصولا حاشیه شهرها همراه با معضلات مختلفی ازجمله ساخت و سازهای غیرمجاز، بهداشت و مسائل مختلف حقوقی و قضایی است.

موسوی افزود: شهرداری اهواز تصمیمات جدی برای بهبود وضعیت مناطق حاشیه را در دستور کار خود قرار داده و برنامه هایی برای پیشبرد اهداف شهرداری در این راستا اتخاذ کرده است.

وی همچنین با بیان اینکه به موضوعات بهداشتی مناطق حاشیه نیز توجه ویژه ای می شود گفت: برای وضعیت بهداشتی این مناطق نیز برنامه های مدونی در نظر گرفته شده است. همچنین به همراه دادستان از بازار فلافل انوشه (لشکر آباد) دیداری داشتیم که امیدواریم وضعیت بهداشتی این بخش از شهر همچنان مناسب باشد و برای بالا بردن سطح کیفی بهداشت این بازار نیز سعی می شود از اظهارات کارشناسان بهداشت محیطی نیز بیشتر استفاده شود.

شهردار اهواز درباره این بازار گفت: بازار فلافل انوشه تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری داخلی و خارجی شده و برای هرچه برجسته تر شدن این قسمت از شهر دریغ نخواهیم کرد.

همچنین در همین هفته بود که مهندس سيد خلف موسوي شهردار كلان شهر اهواز به همراه سردار شاهوار پور، دغاغله سرپرست منطقه شش و تني چند از مسئولين از وضعيت محلات محروم منطقه شش در كوي ملاشيه بازدید کرد.

در اين بازديد مشكلات و تنگناهاي محلات كوي ملاشيه از جمله ، عدم وجود سيستم دفع فاضلاب و وجود جوي هاي روباز و مشكلات ناشي از آن ، نبود آسفالت استاندارد و ... بررسي شد .

شهردار اهواز ، خدمت رساني به شهروندان اين محلات را امري مهم تعريف كرد و گفت : يكي از اولويتهاي مهم و اصلي شهرداري كاهش فاصله طبقات بين مناطق مي باشد و اين امر نيازمند همكاري همه جانبه دستگاه هاي نظارتي و اجرايي و همچنين حضور و مشاركت فعال شهروندان است .

وي همچنين توجه به محيط زيست و بهداشت و سلامت اين مناطق را مهم عنوان نمود و بيشترين توجه و رسيدگي به اين امر در جهت حفظ محيط زيست و بهداشت آن به منظور تامين سلامت روحي و رواني شهروندان را از جانب مسئولين امر خواستار شد .

وي از شهروندان خواست تا با رعايت قوانين شهرسازي در زيبايي چهره شهر سهيم باشند.

عزم جدی سید خلف برای رفع مشکلات حاشیه
گفتنی است مناطق حاشیه‌ای شکل گرفته در ورودی‌های کلانشهر اهواز به‌تدریج مانند کمربندی تمامی شهر را احاطه کرده و چهره‌ای نازیبا به ارمغان آورده، به‌طوری‌ که تاکنون 17 منطقه حاشیه‌نشین در اهواز شناسایی شده و سرانجام مطالعات برای بهبود وضع این مناطق و رفع محرومیت از آنها در دستور کار مسئولان استانی و مدیران شهری قرارگرفته است.

اهواز با جمعیتی بالغ بر 2 میلیون نفر هفتمین کلانشهر کشور محسوب می‌شود، اما به‌دلیل شکل‌گیری محله‌ها و با داشتن محلات فاقد استانداردهای فنی و مهندسی مقام دوم حاشیه‌نشینی شهری را در کشور دارد.

گسترش حاشیه‌نشینی در اهواز را می‌توان به 3 دوره تقسیم کرد: دوره اول قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، دوره دوم زمان آغاز جنگ تحمیلی و دوره سوم بعد از پایان جنگ. در دوره اول که از ابتدای دهه 50 آغاز می‌شود، با توجه به قانون اصلاحات ارضی، صنعتی شدن اهواز و دایرشدن شرکت‌ها و کارخانه‌های بزرگ صنعتی، سیل مهاجرت مردم شهر‌های کوچک و روستاهای محروم به سوی اهواز آغاز شد که این روند تا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داشت. با پیروزی انقلاب اسلامی و شروع طرح‌های عمرانی و آبادانی در شهر‌های کوچک و روستاها به همت جهاد سازندگی، روند مهاجرت تا حدی به سوی اهواز کند شد.

این روند ادامه داشت تا این‌که با شروع جنگ تحمیلی موج دوم مهاجرت مردم از شهر‌های جنگ‌زده به اهواز آغاز شد که تا پایان جنگ ادامه داشت. با پایان جنگ و بازگشت مهاجران به موطن اصلی، کندی روند بازسازی و قرارگرفتن بعضی از شهرها و روستاها در منطقه نظامی باعث شد که مهاجران سکونت در اهواز را به بازگشت به موطن خود ترجیح دهند و در حاشیه اهواز بدون رعایت ضوابط فنی و مهندسی، ساخت‌و‌سازکنند. این محله‌ها چون در محدوده قانونی برخورداری از خدمات شهری، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و امنیتی قرار نداشتند، زمینه‌ساز ناهنجاری‌هایی شدند که به آرامی به محدوده رسمی شهر اهواز سرایت کرد و هنوز هم معضلاتی را برای برنامه‌ریزان شهر اهواز ایجاد می‌کند.

به نظر می رسد با عزم تازه شهردار اهواز حاشیه محروم این شهر آن روی سکه تحول و بهبهود وضعیت را نیز مشاهده کند.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: