کد خبر: ۶۳
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۷
ميزان خوني كه در فرآیند اهدا گرفته مي​شود، تقريبا بين 405 تا 495 سي​سي است ولي در حجامت، خون بسيار كمتري خارج خواهد شد.

انتقال خون، به فرآیند انتقال خون یا فرآوردههای خونی از شخص اهداکننده به دستگاه گردش خون فرد دیگر گفته میشود. انتقال خون هنگامی انجام می شود که خون اهدا شده پس از تجویز پزشک با تزریق در سیاهرگ دریافتکننده، بهطور مستقیم در جریان خون او وارد میشود.

خون اهداکنندگان داوطلب واجد شرایط لازم (با انجام برخی پایشها)، توسط مراکز انتقال خون جمعآوری میشود. سپس خون هدیهشده برای بررسی ایمنی و سلامت آن مورد آزمایشهای غربالگری و تایید سلامتی قرار گرفته و خونی که در این آزمایشها، رد شود با شرایط خاص و با حفظ کامل ایمنی سوزانده و معدوم میشود.

خون و فرآوردههای خونی سالم به بانک خون مراکز درمانی تحویل و در مواقع نیاز برای یکی از بیماران نیازمند مصرف میشود. در بیشتر موارد اهدا کننده، بیمار مصرف کننده خون یا فرآورده را هیچگاه ندیده و نمیشناسد.

در ایران، 9 مرداد ماه به نام روز انتقال خون نامیده شده است.

دكتر لاله نظري، مسئول خونگيري اداره كل انتقال خون خوزستان اشاره به ویژگیهای مورد نیاز یک اهداکننده خون اظهار كرد: اهداكنندگان خون بايد در محدوده سني 18 تا 65 سال و داراي حداقل وزن 50 كيلوگرم باشند. هنگام اهداي خون، به همراه داشتن كارت شناسايي معتبر عكس دار و ترجيجا كارت ملي ضروري است.

وي افزود: مردان سالانه چهار بار (هر سه ماه يك بار) و زنان سالانه سه بار (هر چهار ماه يك بار) ميتوانند خون اهدا کنند.

نظري عنوان كرد: دست چپ و راست در اهداي خون هيچ تفاوتي ندارد. رگ در اهداي خون مهم است كه سعي ميشود از بزرگترين و برجستهترين آن خونگيري شود.

وی ادامه داد: هر كسي كه براي اهداي خون به سازمان مربوطه مراجعه ميكند، توسط پزشك معاينه ميشود و در صورت دارا بودن شرايط اهداي خون و مجاز بودن به آن، اجازه اهداي خون به وي داده خواهد شد.

مسئول خونگيري اداره كل انتقال خون خوزستان با اشاره به آزمايشهايي که قبل از انتقال خون روي خون اهدا شده انجام می شود، گفت: آزمايشHIV، ويروس هپاتيتB، سفليس و هپاتيتCروي خونهاي اهدايي انجام ميشود.

وي با بیان این که اهداکنندگان، كارت اهداي خون دریافت می کنند؛ عنوان كرد: جواب آزمايش يك هفته بعد از اهدا آماده است و كارت خون صادر ميشود كه ميتوان با مراجعه به نزديكترين پايگاه، كارت مربوط را دريافت كرد.

نظري با اشاره به خطر جدی غلظت خون بالا و نقش خونگیری در تنظیم میزان غلظت خون، گفت: غلظت خون بالا موجب ايجاد لخته در رگها و بروز علایم غلظت خون مانند خستگي، كسالت و خوابآلودگي شده و به تبع آن احتمال سكته قلبي و مغزي بالا می رود.

وي افزود: راه پايين آوردن غلظت خون در درجه اول درمان بيماري يا رفع علت زمينه​اي و راه ديگر، خون دادن است؛ البته این روند، اهداي خون نیست بلکه جنبه درماني داشته و در آن، خون فرد گرفته و دور ريخته مي​شود.

مسئول خونگيري اداره كل انتقال خون خوزستان با اشاره به مشکلات خونگیری به روش حجامت، گفت: در صورتي كه حجامت با وسايل غيراستريل يا مشترك انجام شود، خود مي​تواند انتقال دهنده ویروس بیماری ايذر يا هپاتيت بي و سي باشد؛ به همين دليل افراد تا حداقل يك سال پس از حجامت، مجاز به اهدا خون نیستند.

وی با اشاره به تفاوت حجامت با اهداي خون اظهار كرد: در حجامت، خون اغلب از رگهاي محيطي خارج ميشود و به همين دليل در مجاورت هوا، سريع لخته شده و قابل استفاده نخواهد بود در حالي كه براي اهداي خون، از خون سياهرگي استفاده ميشود.

نظری افزود:ميزان خوني كه در فرآیند اهدا گرفته ميشود، تقريبا بين 405 تا 495 سيسي است ولي در حجامت، خون بسيار كمتري خارج خواهد شد.

وی با تاکید بر این که افراد مبتلا به اعتیاد مجاز به اهدا خون نیستند، گفت: در صورتي كه خون افراد معتاد به يك نوزاد يا كودك تزريق شود، ميتواند موجب ايست تنفسي او شود. از آثار مواد مخدر تاثير بر روي مركز تنفس است؛ البته قابل ذكر است كه اين اثر بر روي بزرگسالان مشهود نيست.

مسئول خونگيري اداره كل انتقال خون خوزستان با اشاره به افرادی که معافيت موقت از اهداي خون دارند، عنوان كرد: خانمهايي كه در دوران حاملگي، شيردهي و قاعدگي هستند پس از سپري كردن دوران مذكور قادر به خون دادن ميشوند. همچنين حجامت و خالكوبي در مكانهاي غيربهداشتي و با ابزار غيراستريل و ابتلا به سيفليس، مانع اهداي خونبه مدت يك سال ميشود.

وي افزود: افرادی كه كمخوني ناشي از كمبود آهن دارند، در مدت 3 تا 6 ماه تحت درمان قرار می گیرند؛ این افراد نبايد خون بدهند. خانمهايي كه سقط جنين كردهاند نیز تا يك سال بعد نبايد خون اهدا كنند.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: