کد خبر: ۷۷
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۲
پزشکان متخصص اهوازی با وجود همه کاستی ها و محرومیت ها با درخشش خود چندین اتفاق بزرگ را رقم زدند.

طی هفته های گذشته پزشکان متخصص اهوازی با وجود همه کاستی ها و محرومیت ها به نحوی که دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت اذعان داشته اهواز کم برخوردارترین شهر کشور به لحاظ بهره مندی از استانداردهای درمانی است، با درخشش خود چندین اتفاق بزرگ را رقم زدند. اولین اتفاق، نخستین عمل کاشت پروتز گوش میانی در اهواز در بیمارستان امام بود و دومین اتفاق انجام نخسین عمل موفق پیوند مغز استخوان در استان خوزستان که بی گمان می تواند نوید بخش روزهای خوب در حوزه درمان استان باشد.

نخستین عمل کاشت پروتز گوش میانی در اهواز انجام شد

دو اتفاق بزرگ پزشکی کشور برای اولین بار در اهوازدکتر نادر صاکی فوق تخصص گوش، حلق و بینی در جمع خبرنگاران عنوان کرد: استفاده از روش کاشت پروتز گوش میانی برای اولین بار در کشور در بیمارستان امام خمینی (ره) اهواز انجام گرفت.

وی افزود: در این روش با کاشت یک پروتز بسیار کوچک در گوش فرد ناشنوا سیستم شنوایی بیمار تقویت می شود و فرد قادر خواهد بود صداهایی را که تا کنون نشنیده را بشنود.

رييس مركز كاشت حلزون خوزستان گفت: پيش از اين تعداد اندكي پروتز كاشت گوش مياني در ايران انجام شده اما جراحي گوش مياني با ورژن جديد اين پروتز، براي اولين بار است كه در ايران در حال انجام است.

صاكي افزود: مركز كاشت حلزون شنوايي خوزستان با هدف كمك به بيماران كم​شنوا و ناشنوا در سال 92 تاسيس شد و تاكنون با انجام عمل كاشت حلزون بر روي 114 كودك ناشنوا و موفقيت صد در صدی توانسته خدمات شاياني به كم​شنوايان و ناشنوايان جنوب غرب كشور ارايه دهد.

وي عنوان كرد: در اين جراحي تنها هزينه پروتز از بيمار دريافت مي​شود و عمل توسط تيم جراحي مركز كاشت حلزون شنوايي خوزستان به صورت رايگان انجام مي​شود. در اين جراحي نماينده شركت Medel اتريش در ايران (سازنده اين پروتز) جهت نظارت بر عمل جراحي و دكتر مسعود متصدي از دانشگاه تهران حضور دارند.

رييس مركز كاشت حلزون خوزستان اظهار كرد: مركز كاشت حلزون علاوه بر استان خوزستان، استان​هاي مجاور و از جمله ايلام، بوشهر، كهگلويه و بويراحمد و لرستان را پوشش داده و در جهت توسعه توريسم درماني، خدمات لازم را در اختيار بيماران قرار مي​دهد.

توضیحات مدیر منطقه ای کمپانی اتریش در خصوص کاشت پروتز گوش میانی

دو اتفاق بزرگ پزشکی کشور برای اولین بار در اهوازمارکوس بارتا «markus barta»، مدیر منطقه ای کمپانی MED-EL اتریش در ایران در خصوص کاشت پروتز گوش میانی توضیحاتی ارائه داد.

مدیر منطقه ای کمپانی MED-EL اتریش در ایران چهارشنبه در جمع خبرنگاران در محل بیمارستان امام خمینی (ره) اهواز گفت: این دستگاه 16 سال پیش برای نخستین بار به بازار معرفی شد و مخترع آن در اتریش از هر دو گوش دچار مشکل شنوایی بود.

مارکوس بارتا افزود: تا کنون بیش از یک هزار بیمار به روش کاشت پروتز گوش میانی در جهان درمان شده اند.

وی ادامه داد: این پروتز اولین دستگاهی است که از روش ارتعاشی برای درمان مشکل ناشنوایی استفاده می کند.

بارتا اظهار کرد: یکی از مزایای این دستگاه این است که بیمار بعد از جراحی در صورت استفاده نکردن از آن به آسیب شنوایی ناشی از جراحی دچار نمی شود.

مدیر منطقه ای کمپانی MED-EL اتریش در ایران تصریح کرد: در سال های گذشته چهار عمل در تهران با دستگاه به روش قدیمی انجام شده است اما جدیدترین کاشت پروتز گوش میانی در خوزستان انجام شده است.

وی گفت: بیمارانی که عمل کاشت را انجام می دهند با انجام MRI با تستهای بالا یعنی وضوح بالا مشکل پیدا می کنند.

بارتا با اشاره به اینکه قرار نیست سمعک های مرسوم کنار گذاشته شود اضافه کرد: سمعک های مرسوم همیشه بیشترین متقاضی را دارند ولی برای افرادی که نمی توانند از سمعک استفاده کنند این پروتز پیشنهاد می شود.

مدیر منطقه ای کمپانی MED-EL اتریش در ایران خاطرنشان کرد: این دستگاهها در دنیا زیر پوشش بیمه هستند و امید است در ایران نیز بیمه آن محقق شود.

وی در خصوص تکنولوژی این پروتز گفت: این دستگاه برای افراد کم شنوا که سمعک نمی تواندبه آنها کمک کند به عنوان یک وسیله ارتعاشی به صورت مستقیم بر روی استخوانچه ها قرار داده می شود و به صورت یک وسیله محرک، شنوایی را تقویت می کند.

مارکوس بارتا، مدیر منطقه ای کمپانی MED-EL اتریش در ایران به عنوان ناظر عمل جراحی کاشت پروتز گوش میانی به روش جدید برای نخستین بار در کشور در اهواز روز چهارشنبه در این عمل جراحی حضور پیدا کرد.

این عمل که برای اولین بار در ایران روز چهارشنبه دربیمارستان امام خمینی اهواز انجام شد بر روی یک مرد 51 ساله با موفقیت انجام گرفت.

نخستین عمل موفق پیوند مغز استخوان در استان

نخستین عمل پیوند مغز استخوان بر روی بیمار مبتلا به سرطان خون در بیمارستان شفا اهواز با موفقیت انجام شد.

دکتر احمد احمد زاده دیلمی و فوق تخصص خون و سرطان بالغین و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: درمان بیماران مبتلا به سرطان در دهه های اخیر تغییرات بسیاری پیدا کرده و با کشف روشهای نوین درمانی، میزان امید به زندگی در بیماران مبتلا به سرطان افزایش چشمگیری یافته است.

احمد زاده ادامه داد: یکی از این روشهای نوین در درمان بیماران سرطانی انجام عمل پیوند مغز استخوان است که میتواند امید تازه ای را در درمان بیماران مبتلا به سرطان خون و برخی دیگر سرطان ها ایجاد نماید.

وی افزود: سال های زیادی است که پیوند مغز استخوان در تهران انجام میشود ولی به دلیل تعداد زیاد بیماران مراجعه کننده از نقاط مختلف کشور و همچنین بعد مسافت، بسیاری از بیماران توانایی مالی سفر و اقامت در تهران را نداشته و یا در طی انجام پروسه آزمایشات قبل از پیوند که حدودا 4 الی 5 ماه طول می کشید بیماری آنها عود میکرد و فوت میشدند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تصریح کرد: با مساعدت ریاست محترم دانشگاه و پیگیری های مجدانه معاون درمان و مسئولان بیمارستان شفا، امکان انجام عمل پیوند مغز استخوان در بیمارستان شفا اهواز فراهم گردید تا راهی برای انجام کارهای جدیدتر و کمک به بیماران سرطانی این استان و استان های همجوار ایجاد شود.

احمد زاده گفت: هزینه انجام عمل مغز استخوان در اهواز نصف هزینه عمل در تهران است همچنین بیماران مخاطرات سفر و دغدغه فراهم آوری هزینه سفر و اقامت در تهران را نخواهند داشت.

گفتنی است اولین بیمار که در استان خوزستان تحت عمل پیوند مغز استخوان قرار گرفت آقایی 56 ساله و دومین بیمار نیز آقایی 51 ساله است که پس از انجام آزمایشات و بررسی های کامل پزشکی در روز عید سعید فطر توسط تیم پیوند بیمارستان شفا به سرپرستی دکتر احمد احمد زاده دیلمی فوق تخصص خون و سرطان بالغین مورد عمل پیوند مغز استخوان قرار گرفتند و به مدت سه هفته بعد از انجام عمل تحت مراقبت های ویژه قرار داشتند که خوشبختانه با حال عمومی خوب از بیمارستان مرخص شدند.

دو اتفاق بزرگ پزشکی کشور برای اولین بار در اهواز
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: